Když už je ze zábavy závislost

Určitě to každý známe, po těžkém dnu nebo týdnu, vyrazíme do obchodních center. Podívat se, na nějaký pěkný a líbivý kousek do našeho šatníku. Nebo například pro nový telefon, když už ten starý nefunguje, jak má. Nebo jen tak, zda v našem oblíbeném obchodě není nějaká sleva. Ale co když už to přestane být zábava a nás láká, stále více a více utrácet, za věci, co vůbec nepotřebujeme? A potom se dostaví výčitky, že jsme utratili více peněz než si můžeme dovolit a my si nemůžeme pomoci a další den jdeme znovu? Možná se toto zdá někomu úsměvné, ale ano i nakupování může být závislostí! A také psychickou poruchou a vůbec to není problém, nad kterým by člověk měl pouze mávnout rukou. I toto dokáže člověku pořádně zkomplikovat život a dostat ho do obrovského maléru.

kreditka se stovkou v džínáchShopaholismus se řadí opravdu mezi závislosti obdobně jako závislost na drogách. A jaký člověk k tomu má předpoklady? Většinou ten, který trpí nízkým sebevědomím nebo si prochází těžkou životní situací a nakupováním si akorát léčí své bolavé srdíčko či dokonce deprese. Hlavním problémem je avšak, že dotyčná osoba není schopna přestat s nakupováním i přes nedostatek peněz a není problém si peníze půjčovat, nenechá si ujít žádné akce a slevy a dokáže i lhát svým blízkým o tom, že to vlastně ani nekoupila. A pokud neuspokojí svoje potřeby, tak pociťuje pocity zklamání a frustrace.
obchod pro ženy

JAK ZDRAVĚ NAKUPOVAT?

·          Vždy bychom měli nakupovat podle svých finančních možností

·         Měli bychom vědět, co doopravdy potřebujeme a pouze to koupit, případně sebou mít nákupní seznam.

Pokud jsme si vědomi, že nakupování, pro nás není pouze odpočinek nebo běžná činnost, ale už vážný problém, měli bychom vyhledat psychologickou pomoc. Musíme si uvědomit, že není nic špatného navštívit v případě potřeby psychologa. Je to naprosto stejné, jako jiný lékař a rozhodně žádná hanba!