Nebyl Leonard Nimoy opravdu Spock?

Americký herec Leonard Nimoy vypadá, jako by opravdu pocházel z jiné planety. Jestliže vám jeho jméno nic neříká, zkuste si vzpomenout na postavu Spocka ze sci-fi seriálu STAR TREK. Špičaté uši, ostře řezaná tvář a chladný výraz. Ti, kdo ho znali trochu více, jsou přesvědčeni, že se pro tuto roli snad narodil. On sám mnohdy říkal, že už sám neví, jestli je ještě Leonardem nebo už více „Vulkáncem“ Spockem. Přitom to byl v mládí velice přitažlivý muž. Jeho rodištěm je sice Amerika, ale židovský původ jeho rodiny přinutil rodiče emigrovat z Ukrajiny, kde bylo pro tento národ ve třicátých letech minulého století opravdu velice nebezpečno.
o   Herecké začátky této pozdější hvězdy nebyly rozhodně jednoduché.
o   Deset let to trvalo, než se prosadil.
malování graffiti
Do svých pětatřiceti let hrál jen takzvané „štěky“ v televizních seriálech. Přivydělával si i jako divadelní herec. Dalo by se říci, že se stejným výsledkem. Oba honoráře nestačily ani na skromné živobytí. Stal se z něho tedy i prodavač zmrzliny a na nějaký čas taxikář. Jeden čas mě i obchod s domácími mazlíčky.

Platil za životní roli

Přišel rok 1966 a s ním i natáčení slavného seriálu STAR TREK. Leonardovi byla tato role sympatická a rád ji přijal. A maskéři měli zase radost, že jim herec ušetří práci. Většinu už na něm totiž upravila pro tuto roli sama příroda.
bitevní křižník
Postava Spocka se mu ale natolik dostala pod kůži, že měl po čase problém z ní vyjít. Natáčelo se čtrnáct hodin od pondělí do pátku. Tento nápor se u něho začal projevovat schizofrenií, kterou léčil tím nejnešťastnějším způsobem – alkoholem a drogami. Nakonec skončil v léčebně. Z nejhoršího se dostal a pokračoval v natáčení slavného seriálu. O tom, jak ho jeho životní role ovlivnila, svědčí i dvě knihy, které napsal.
·         V roce 1975 vyšla jeho první autobiografie pod názvem „Nejsem Spock.“
·         Po dvaceti letech vydal další, která se jmenoval „Jsem Spock“.