Nevhodný vánoční dárek

Zvířátka byla vždycky lidskými mazlíčky. Dnešní výběr je velice pestrý kromě psů a koček, můžeme chovat také všelijaká exotická zvířátka. Můžeme si pořídit rybičky, leguána, africké šneky či dokonce čínské miniprasátko nebo opičku.
To je sice vše hezké, že si můžeme svého mazlíčka vybrat, ale měli bychom si uvědomit několik věcí.
sedící kočka
·         Živý tvor, ne hračka
To je asi ten nejdůležitější bod. Pokud se pustíme do nějakého koníčku, třeba sportu a přestane nás to bavit, konec je jednoduchý. Přestaneme kurz navštěvovat a pomůcky potřebné k němu vyhodíme, darujeme nebo prodáme. Stejně je to s dětskými hračkami, žádný problém. Nepleťme si živé tvory s věcmi. Zvláště to platí u zvířat, která jsou opravdovými mazlíčky. Jako příklad mohu uvést psa, je to věrný přítel, který si ke svým chovatelům snadno vytvoří emoční vztah. Chce je chránit a bezmezně je miluje. Není možné se o psa starat chvíli a až vás přestane bavit vystrčit ho na mráz.
·         Ne každé zvíře je vhodné do bytu
Záleží i na velikosti bytu, ne všechna zvířata jsou vhodná a to nejen z hlediska jejich pohodlí, ale z hlediska vašich sousedů. Rodina s dětmi nebude nejspíše nadšená s chovatele hadů a ještěrek, kterých má ve svém 2+1 velmi nepřiměřené množství. Co se týče větších psů, pokud s nimi nezvládnete denně jít na několikahodinové procházky, v bytě se nudí a trápí.
·         A co děti
S partnerem si pořídíte zvířátko a později uvažuje o miminku? Měli byste dopředu přemýšlet, pokud tento záměr máte, jestli je zvíře vhodné k dítěti. Co se týče pejsků a kočiček jsou schopny s novým členem rodiny rychle začít fungovat a berou ho za svého. Nezanedbávejte v tuto chvíli svého mazlíčka, i když je to samozřejmě náročnější, mohl by pak žárlit a to by pro vztah s děťátkem ideální nebylo.
·         Zjistit jak zvíře chovat
Veškeré informace si zjistit dopředu, ať pak nejste překvapení. Některá zvířátka jsou finančně náročná, co se týče stravy nebo péče. Někteří psi zase potřebují hodně pohybu nebo tvrdou ruku, nejlépe odborný výcvik, tak aby pes opravdu fungoval. Vše zjistěte a potom ohodnoťte, zda jste opravdu schopni mazlíčkovi vše obětovat. Nebo vyberete méně náročného.
štěně mopse
·         Zvířátka a nemoci
Zvířátka potřebují očkování, co se týče zvířat, která se dostanou i mimo domov. Jsou to živí tvorové, kteří jsou stejně jako my čas od času nemocní. Veterinární péče je na vysoké úrovni, ale také finančně náročná. I toto byste měli hodnotit, než si zvířátko domů přinesete.
 
Právě proto, že lidé občas v euforii nakoupí štěňátka nebo jiná zvířátka jako vánoční dárek svým ratolestem pro radost, tyto poznatky řádně nezhodnotí, vznikají z toho akorát plné útulky a odhozená zvířátka. Přemýšlejte, než takový dárek koupíte. Bez zamyšlení kupte raději pejska na baterky.