Špatná finanční situace seniorů a jak z toho ven

Finanční situace se v průběhu našeho života často mění. Jako děti nemusíme finance extrémně řešit, většinou je za nás řeší naši rodiče. V pubertálním věku musíme fungovat tak maximálně se svým vlastním kapesným, máme tak první zodpovědnost za své finance. V dospělosti již jedeme sami za sebe a tím jak postupujeme v práci, tak se nám většinou také zvyšuje plat. V produktivním věku jsme na tom nejlépe, avšak propad v důchodovém věku je o to větší.

senior s holí

Finanční situace seniorů je v naší republice poměrně tristní. Senioři, kteří měli přes život možnost si koupit vlastní bydlení mají situaci mnohem jednodušší. V této situaci jim totiž odpadá jedna z největších položek rodinného rozpočtu. V horší situaci jsou ti, kteří bydlí v podnájmu. Placení podnájmu totiž docela zásadně zasahuje do rozpočtu. Najednou důchod nestačí. Co dělat pokud jste nebyli na důchod připravení a nepočítali jste s takovým finančním propadem?
senior cvičí jógu

1.      Osekejte co nejvíce náklady

Pokud jste v důchodu ve finanční tísni, pak co nejvíce osekejte náklady spojené s vaším životem. S největší pravděpodobností to nebude jednoduché, ale pokud se budete trochu snažit tak se nebudete muset ani nijak moc omezovat.

2.      Poproste rodinu o pomoc

Nedá se nic moc dělat, ale pokud máte problémy s financemi a nevíte si již rady, poproste o pomoc své děti a rodinu. Jako poslední nechte možnost půjček, z těch už se taky nemusíte dostat.

3.      Brigády

Ve spoustě firmách oceňují, když zaměstnanci odcházející do důchodu zůstávají v práci třeba na nízký úvazek nebo jako brigádníci. Tato příležitost je skvělou možností pro seniory, kteří se cítí ještě zdravotně natolik dobře, aby docházeli do práce třeba jen na pár hodin denně či týdně. Nezdá se to, ale příspěvek do rozpočtu rodiny to je veliká pomoc, která může zachránit nejednoho seniora před stěhováním do menšího bydlení.