Starejte se o bazén

Když se po létě ochladí a opadne kvůli tomu zájem o koupání v exteriéru, mohl by kdekdo lehce nabýt dojmu, že e lze nechat bazén ležet ladem a netřeba se o něj starat. Zdánlivě by to mohlo působit logicky, jenže vězte, že byste si tím mohli lehce zadělat na značné problémy, jež by se vám po zimě mohly i notně prodražit.
Zejména pokud necháváte přes zimu v takovém venkovním bazénu napuštěnou vodu, riskujete, že se vám tento může klidně i nenávratně poškodit, zničit. A to z toho prostého důvodu, že jakmile uhodí dlouhodobější mrazy, ona voda prostě zamrzne. A led může svojí silou hravě potrhat stěny oné nádrže.
žena u bazénu
A určitě už vám došlo, k čemu to povede. Přece k tomu, že už takový bazén nebude více  použitelný. Protože takto vzniklými prasklinami bude voda unikat a nebude tak v čem se smočit.
Jak to vyřešit, aby k něčemu podobnému nedošlo? Jsou tu vlastně dvě možné cesty.
a)   Bazén lze prostě vypustit a zakrýt, aby se do něj nedostala nová voda dejme tomu v podobě deště nebo sněhu. Když bude takový bazén prázdný, je logické, že tu nebude nic, co by mohlo zamrznout.
b)   Nebo si lze pořídit a do takového bazénu před příchodem mrazů vložit dilatační plovák do bazénu.
K čemu to?
Takový plovák je vyroben z poddajného a nekřehnoucího plastu. A pokud je tento vložen do mrznoucí vody, pohlcuje tlak zde vznikajícího ledu. Tlak deformuje takovýto plovák a stěny nádrže zůstanou tohoto negativního vlivu ušetřeny. A přečkají tak zimu zcela bez úhony.
plavec pod vodou
A je logické, že právě to je dobrá zpráva, že právě to se vyplatí. Protože pořízení si nějakých podobných plováků za pár korun, jež zajistí, že se uchrání nádrž za tisíce, že nebude třeba kupovat a instalovat bazén nový, je více než rozumným počinem.
Dilatační plováky jsou tak něčím, co patří k zazimování bazénu stejně neodmyslitelně jako aplikace zazimovače, vyčištění vody a její přikrytí plachtou poté, co je veškeré přídavné zařízení demontováno a dobře uloženo. Jen díky tomu se může člověk těšit, že se tu příští léto opět vykoupe.